Služby pro zvířata  

V krátkosti o mně

V krátkosti o mně

Dobrý den,

jmenuji se Monika Plachá, vystudovala jsem humánní rehabilitaci. Chiropraxí a fyzioterapíí koní a malých zvířat se zabývám více než pět let.

 

V letech 2010 - 2011 jsem působila v teamu Equivet pod vedením MVDr. Krupila, v současnosti pracuji jako samostatný chiropraktik - fyzioterapeut.

V České Republice se snažím nabízet západoevropský standard fyzioterapeutického ošetření zvířat, tedy jak práci s kostrou (páteř + klouby), tak péči o měkké tkáně (svalová soustava) a nervovou soustavu koně.

Jako první zástupce z Čech jsem absolvovala kurz ve Velké Británii zaměřený na rehabilitační masáže koní a dále na využití kinesiotapingu u koní. Kurz kinesiotapingu vedl Lee Clark, fyzioterapeut britské jezdecké reperezentace.

 

Specializuji se zejména na léčbu pohybových problémů jak sportovních, tak rekreačních koní. Nejčastější problémy, které řeším jsou blokády obratlů, bolestivost a ztuhlost svalů, která způsobuje chyby, nepravidelnost a neochotu při pohybu koně.

Další oblastí, které se věnuji je chiropraxe a rehabilitace malých zvířat, tedy především pejsků.

 

Blokády obratlů jsou velmi bolestivým, nicméně stále častějším onemocněním zvířat. Pokud dojde k blokaci obratle, je postižen nejen obratel, ale i měkká tkáň, tedy svaly, které obratel či kloub velmi těsně obklopují, proto vidím jako ideální spojení péči o kostru a o měkkých tkání jako celek. Toto je jediná cesta, která vede k úspěšnému vyléčení vašeho koně, pejska či jiného zvířátka.

 

Chiropraxi považuji za základ své fyzioterapeutické práce s koňmi, na který potom navazuji s rehabilitačními masážemi, myofasciální léčbou, případně kinesiotapingem. 

Klasickou chiropraxi kombinuji s osteopatií, jejíž základy jsem se naučila v rámci výuky na Veterinárním institutu v Německu.

Pro odstranění blokád obratlů využívám kombinaci několika metod, které volím podle závažnosti problému a aktuálního zdravotního stavu  a kondice zvířete.

 

V oblasti chiropraxe jsem žačka američana Williama Hamptona, dvorního chiropraktika Pata Parelliho.


Za svým jménem používám titul EBW - Equine Body Worker.

Pracovníci EBW jsou odborní koňští maséři, kteří své studium absolvovali v zahraničí, v jednom ze školících center společnosti Equinology. Licence, která je opravňuje k výkonu této práce je mezinárodní a platná na po celém světě, stejně tak jako úroveň znalostí a problematiky zdravotního stavu koní.

Masážní technika společnosti Equinology je schválena UK’s McTimoney Chiropractic asociací ve Velké Británii a the Society of Osteopaths in Animal Practice.

 

Jsem fyzioterapeut, nikoli veterinář, proto se zaměřuji na výše uvedené problémy, nicméně s veterináři spolupracuji, publikuji články na téma masáže a rehabilitace koní, točím reportáže a mým cílem je to, aby chiropraxe, fyzioterapie, rehabilitační cvičení a strečing byly vnímány jako součást zdravotní péče o zvířata.

 

Pokud vás moje práce se zvířaty zaujala, více informací naleznete v menu webových stránek.