Služby pro zvířata  

Studium Osteopatie v SRN na Veterinárním institutu

Svaly, ačkoli jsou u koní ve třech vrstvách, přestaly mi stačit, chtěla jsem umět víc.......

 

Touha nabízet fyzioterapeutické služby západoevropského standardu. To byl důvod, proč jsem v říjnu 2012 opět vyrazila na studium, tentokrát do Německa na Veterinární institut.  Vybrala jsem si Dornovu metodu, která se řadí do oboru osteopatie a k lidem a zvířatům je velmi šetrná a navíc bezpečná. 

 

V ČR jsem totiž nenašla jediného veterináře či terapeuta, který by se věnoval jak blokádám obratlů a kloubů, tak problémům svalové soustavy, a to v rámci jednoho vyšetření. V zahraničí je tento typ ošetření běžný, u nás si musíte volat chiropraktika a poté případně fyzioterapeuta.

 

Studium Osteopatie v SRN na Veterinárním institutu

Na cestě

Absolvovat kurz v Německu ani nebyl tak můj rozmar, i když touhu vzdělávat se v zahraničí nepopírám, ale spíše nutnost. U nás není žádný institut, který by nabízel chiropraktické vzdělání pro malá či velká zvířata. Mekkou chiropraktiků je Amerika, Německo a Anglie.

 

Studium Osteopatie v SRN na Veterinárním institutu

Naše třída na společné fotce

Probojovat se na studium do Veterinárního institutu nebylo jednoduché, několikrát jsem byla odmítnuta, ale nakonec jsem si účast na kurzu vybojovala přímo u lektorky, kurz v Německu vedla, ta se za mě na veterinárním institutu přimluvila. Na celou přípravu cesty jsem měla pouhé tři dny.

Cesta ubíhala dobře, ubytování jsem měla zajištěno přímo v hotelu, kde se konal kurz. Ve třídě bylo dvanáct německých fyzioterapeutek a já.

 

Studium Osteopatie v SRN na Veterinárním institutu

Kontrola blokád obratlů páteře

Byl to takový střet kultur......... na jedné straně já, ze země, kde se nic takového nevyučuje, proti mě řada fyzioterapeutek, které vychrlilo poměrně velké množství různých škol po celém Německu. Čili konkurence obrovská tak, že spousta z nich praxi na plný úvazek nevykonává.

Po nezbytné teorii jsme začali praxí sami na sobě, tedy srovnáním délky končetin, výšky kyčlí, dále jsme pokračovali nahoru přes páteř, učili se diagnostikovat a odstranit blokády obratlů.

Zbytek výuky jsme už byli pouze ve stájích. Při vyšetření koní Dornovou metodou se postupuje stejně jako u lidí, tedy od spodní (u koně zadní) části těla směrem dopředu.

 

Při vyšetření kontroluji:

- funkčnost kyčelních kloubů a nestejnoměrnou délku zadních končetin

- funkčnost kolenního, hlezenního a spěnkového kloubu

-  jednostranný posun kyčelního kloubu vpřed či vzad

-  nestejnoměrnou výšku křížokyčelního kloubu

-  blokádu bederních obratlů

-  blokádu a posun v oblasti žeber

-  blokádu obratlů krční a hrudní páteře

- funkčnost ramenního, loketního, karpálního a spěnkového kloubu

- posun čelistního kloubu a atlasu (spoj mezi lebkou a prvním krčním obratlem)

 

 

Studium Osteopatie v SRN na Veterinárním institutu

Kontrola blokád obratlů krční páteře

Praxe byla ve veřejné jezdecké škole, kde jsme měli k dispozici poměrně hodně koní, a to různých plemen a velikosti, abychom si ošahali co nejvíce typů kostry.

Vy, kdo pomýšlíte na podobné vzdělání, bez důkladných anatomických znalostí jsou to opravdu vyhozené peníze.

Opět jsem v duchu děkovala své průpravě z Anglie.  

 

Studium Osteopatie v SRN na Veterinárním institutu

Hotel

S kurzem jsem byla velmi spokojena, splnil mé očekávání, a to byla především kontrola mé diagnostiky v praxi.