Služby pro zvířata  

Studium chiropraxe v UK

Pro rok 2014 jsem si naplánovala jediný výjezd do zahraničí za vzděláním, a to opět do Anglie, kde pořádal chiropraktický seminář a soustředění můj učitel Bill.

Seminář se konal na krásné Paperwood farmě v Hamshire začátkem dubna. Přiznám se, že jsem se velmi těšila, protože jsem si od účasti na tréningu slibovala zlepšení v chiropraktické technice a navíc jsem po roce od absolvování prvního semináře u Billa měla připraveno spoustu otázek.

Studium chiropraxe v UK

Romantická Paperwood farma

Let s British Airways proběhl hladce, na letišti jsem opět hledala svého taxikáře, ale třeba se jim jednou podaří, vyzvědnout mě včas. Už to beru jako takový cestovatelský folklór a vždy mě to bezpečně probere po spánku v letadle.

Človek se těší, že přijede do jiné země a první, kam si po příletu sednete, je auto značky Škoda, se kterou dorazil můj řidič taxi. Cesta z letiště ubíhala fajn, do hotelu jsem dorazila poměrně brzy odpoledne, a tak jsem měla čas si prohlédnout město Dodley, kde jsem měla strávit následující dny. Hotel Red Lion byl starší, ale na danou lokalitu poměrně komfortní ubytovací zařízení. Téměř všichni účastníci kurzu i včetně Billa jsme bydleli zde, o to byla organizace přesunu z hotelu na Paperwood farmu jedodušší.

 

Studium chiropraxe v UK

Red Lion Hotel a pohled z parkoviště před hotelem

Studijní výlety vždy beru jako takovou malou dovolenou a ráda prozkoumávám obchody, restaurace, město, ve kterém zrovna bydlím. Tady jsem bohužel zřejmě narazila na chudší část Anglie, protože hlavní třída města Dodley byla pomerně malá, bylo zde jen pět restaurací, z toho tři zavřeny, zbývala tedy jedna indická a McDonald. 

 

Studium chiropraxe v UK

Hlavní třída v Dodley

První večer jsem prozkoumala ulice, obchody, najedla se v baru se zdravou výživou, koupila si lahev červeného a odebrala se na pokoj, kde mi dělal společnost Food Channel na 49tém kanálu a kanál zaměřený na kosmetický teleshopping. Je neuvěřitelné, že se dá 20minut vykládat o řasence. 

 

Studium chiropraxe v UK

Pravá anglická snídaně v hotelu

Na tréninovém semináři se nás sešlo méně, než bývá zvykem, ale vhledem k tomu, že všichni účastníci už praxi aktivně provozují, šla výuka rychle a téměř veškerý čas jsme věnovali praxi a zdokonalování chiropraktické techniky. Ve skupině byly převážně Angličanky, Irka, Holanďanka a já. Kromě jednoho studenta a lektora jsme byly samé dámy. Ale na to už jsem si u koní a ze zahraničních kurzů zvykla. Na vyšetření a tréning jsme měli samé starší koně okolo dvaceti let a já byla velmi mile překvapena, jak pěkně vypadají.

 

 

Studium chiropraxe v UK

Bill a jeho nezbytné pomůcky pro výuku

V minulém roce jsem byla občas terčem kritik na internetových diskuzích, které se týkaly způsobu a délky ošetření. Proto nejvíce mých otázek směřovalo tímto směrem. Byl to lidově řečeno střet civilizací, protože Bill vůbec moje otázky nepochopil. Po prvním výcviku u Billa jsem se poměrně striktně a logicky držela jeho pravidel, proč vymýšlet něco jiného, když to v praxi funguje více než třicet let. V tomto ohledu jsem se poměrně přepočítala a musela styl komunikace a způsob vyšetření upravit pro náš trh. My totiž nejsme připraveni a schopni akceptovat chiropraxi tak, jak je běžně praktikována v USA.

 

Průměrná délka chiropraktického ošetření, tak jak ji provozuje Bill totiž trvá cca 20minut, proto Billovi nebylo vůbec jasné, proč si nechávám 60minutový interval na první ošetření a návštěvu. Na jeho argument, že klienti chiropraktikovi platí za to, co na koni udělá, nikoli za minuty, které stráví u koně, se těžko argumentovalo, ale nedovedu si v praxi představit, jak by se na to klienti tvářili. Další střet civilizací se týkal diskuze o průběhu vyšetření. Když jsem sdělila, že si před vyšetřením koně nejprve prohlédnu v pohybu, Bill to vůbec nechápal. Velmi mile a zároveň jak "pro blbce" mi vysvětlil, že je to naprosto zbytečné a ztrácím tím čas. Pozorování koně v pohybu mi údajně slouží jen k tomu, abych potvrdila či vyvrátila fakt typu" ano, váš kůň kulhá na pravou zadní nohu", ale příčinu tím nezjistím.

 

Chiropraxe v podání Billa se řídí čtyřmi základními pravidly:

1. FIND IT - Najdi problém

2. ADJUST IT - Odstraň ho

3. LEAVE IT - Nech to být

4. SEE, WHAT YOU SEE - Uvidíš, co to s koněm po ošetření udělá

Na těle koně jsou totiž tak neuvěřitelné kompenzační linie, jako třeba hlezení vs. čelistní kloub, že výsledky ošetření jsou leckdy velmi překvapivé. I z toho důvodu je pro chiropraktika důležitá především diagnostika pohmatem, nikoli pozorování koně v pohybu.

 

 

Studium chiropraxe v UK

Bill při výuce

Chiropraktik pro diagnostiku problémů páteře a kloubů využívá především test ohebnosti a bolestivosti. Test bolestivosti se využívá pro zjištění bloku C1 - tedy prvního krčního obratle, kterému se říká Atlas. Pro diagnostiku problémů druhého až šestého krčního obratle se využívá test ohebnosti.  Pro zjištění posunu na hrudní a bederní části páteře se využívá takzvaného PANICAL REFLEXu - je to moment, kdy kůň bolestivě zatáhne břišní svalstvo v místě bloku páteře. Přirovnala bych to k takovému neznatelnému chvění, pro jehož rozpoznání je třeba mít cit a cvik. Pro ostatní klouby se využívá jak test bolestivosti, tak ohebnosti.

 

V praxi se často setkávám s citlivým hřbetem, kdy při přejetí ruky se kůň" prohýbá". Může se jednat pouze o citlivost, takzvaný SKIN REFLEX, případně může mít kůň svalové spasmy, otlaky od sedla či další problémy, nemusí se nutně jednat o problém páteře. Toto je třeba ale správně diagnostikovat.

Když už jsme u otázky sedla, bylo nám sděleno, že pokud je kůň sedlán na vyloženě nevhodné sedlo, první změny na páteři jsou patrné po cca 30ti minutách od nasedlání. I z toho důvodu je práce chiropraktika téměř bezcenná, pokud se nezmění u koně nevhodně padnoucí sedlo či špatný styl sedlání. 

 

 

Studium chiropraxe v UK

Upoutávka na dostihy ve výloze sázkové kanceláře

Kurz považuji opět za velmi přínosný pro mou praxi, zůstanu nadále u svého způsobu vyšetřování a komunikace s klienty, protože náš trh je specifický, zvýšenou péči v posledních měsících věnuji kontrole pasování sedel a stylu sedlání a je možné, že můj příští výjezd do zahraničí bude směřován právě tímto směrem.